Championship Show 19th November 2017

Show Results

 

 

CHAMPIONSHIP SHOW - 19 November 2017

 

JUDGES

 

Dogs:     Mrs M. Bathurst (Auldlyn) click for critique
:Bitches Mr J. Peach (rosdyke) click for critique

 

 

Photographs (except Classes 25 & 26) By Keith Biswell
No Photo available for Classes 8 & 13  

Best In Show Line-up:
BCC, RBIS & BVIS; BIS & DCC; Judge Mrs M Bathurst, RBCC, BPB & BPIS

Dog Line-up: RDCC; BIS & DCC; Judge Mrs M Bathurst; BPD; BVD

Bitch Line-up: BCC, RBIS & BVIS; Judge Mr J Peach; RBCC, BPB & BPIS


Dogs Bitches

Class 1 Veteran-7

 

 

1. Pattinson: Kyleburn Acis BVD
2. Diment & Williams: Ch Peeriglen Pickwick JW ShCm
3. Gruska: Samphey Moonlight Shadow JW
4. Whittington: Tighness Three Card Trick ShCM
5. Saunders: Sendora Quickstep

 

Class 14 Veteran - 8(1a)

 

 

1. Peters: Tighness Takes Two To Tango at Shelworth
2. Miles: Ch Milesend Most Appealing
3. Clegram: Smiddyshaw Relight My Fire ShCM
4. Diment: Peeriglen Pillow Talk
5. Watkins: Chelmarsh Goldilocks at Manorwood

 

Class 2 Minor Puppy - 3(1a)

 

 

 

1. Pattinson: Kyleburn Romulus
2. John: Milesend Night Striker with Cadlyn
3.
4.
5.

Class 15 Minor Puppy - 4(2a)

 

 

1. Winfield: Carolelen Classic Star by Oakcroft
2. Tomlinson: Fenstyle Amazing Grace
3.
4.
5.

 

Class 3 Puppy - 3

 

1. Durant: Neraklee Starblaze BP
2. Hardy: Sandwick Stagelight
3. Hull: Lizmark Melody Maker
4.
5.

Class 16 Puppy - 8

 

1.Hateley: Sanscott Sweet Serenity at Mohnesee JW BPB & BPIS &RB
2. Miles: Eljetia Hot Chocolate of Milesend
3. Hardy: Sandwick Silhouette
4. Whittington: Esterbon Three Kisses for Tighness
5. Thornley: Shelbrook Pandora with Felthorn

 

Class 4 Junior - 7 (2a)

 

1. Miles: Keycharm Heaven Knows of Milesend
2. Sandwick Stagelight
3. Savage: Willowthorn Kobalt Star by Savataurua JW JUN CH
4. Woolley: Pepperhill In the Moment at Valjon
5. Clarke: Ruscombe A moment in Time

Class 17 Junior - 7 (1a)  

 

1. Sandwick Silhouette
2. Esterbon Three Kisses for Tighness
3. Johnson, Jacobs & Johnson: Tooralie's I Spie with Willowthorn
4. Stock: Shemist Dark Angel
5. Fransham: Shelcrest Starling

Class 5 Yearling - 10

 

1. Robinson: Sheltysham Nut Box in Almnac
2. Goodwin: Highbrook He's got Style
3. Willowthorn Kobalt Star by Savataurus JW JUN CH
4. Taylor & Yuille: Felthorn Petruchio at Chelmermead
5. Woodward: Sanscott Admiral Blue at Glenthistle

Class 18 Yearling - 6


1. Miles: Amoureye Blue Mist of Milesend
2. Trueman: Carolelen Chorus Line
3. Tooralie's I Spie with Willowthorn
4. Rennison: Esterbon Bi Storm
5. Deveson: Milesend Sea Pearl

 

Class 6 Novice - 2 

 

1. Sandwick Stagelight
2. Durn: Leanai Let Me Boogie
3.
4.
5.

 

 

Class 19 Novice - 9 (3a) 

 

1. Withers: Stanydale Lady Be Good
2. Sandwick Silhouette
3. Carolelen Classic Star by Oakcroft
4. Estebon Three Kisses for Tighness
5. Stock: Shemist Dark Angel

 

Class 7 Graduate - 10 (2a)

 

1. Sheltysham Nut Box in Alnmac
2. Edwards: Castlerose Star Turn JW
3. Chalke: Maloroc Wordsmith at Ghostland
4. Willowthorn Kobalt Star by Savataurus JW JUN CH
5. Pattinson: Kyleburn Fantastic Dream

 

 

Class 20 Graduate - 12 (1a)

 

1. Fransham: Sheltysham Bedazzle ay Franmead JW
2. Hull: Lizmark Blue Lalique
3. Maynard: Cassandra You're My Dream
4. Trueman: Carolelen Curtain Call
5. Milesend Sea Pearl

 

 

Class 8 Post Graduate - 6 (1a)

 

1. Savage: Puncknowle Star Gazer at Savatuarus JW ShCM CJW15
2. Hoare: Briggsview Gambling Man
3. Varnom: Milesend Sea Captain
4. Riding: Achor's Surprise Percy Polaris for Torinska (Imp CHE)
5. Norman: Milesend Murray

 

 

Class 21 Post Graduate - 8

 

1. Greenhill: Mohnesee Diamonds 'N' Perals JW
2. Riding: Rannerdale Lady Estella for Torinska
3. Briggs & Hoare: Briggsview Opalesque
4. Edwards: Castlerose Clairvoyant
5. Wallis: Peartbrook Perle D'Or

Class 9 Limit - 10 (1a)

 

1. Withers: Stanydale Shot In The Dark RBD
2. Pettitt: Carolelen Country Fair of Honeybears
3. Forster-Cooper: Sheltysham Burnished Gold
4. Briggsview Gambling Man
5. Watkins: Manorwood Super Tedd

 

Class 22 Limit - 13 (4a)

 

1. Clegram & Berry: Smiddyshaw I'll Be There For U
2. Root: Sherolie Heavenly Charm at Carolelen
3. Moore: Shetlo Love And Laughter
4. Deveson: Janetstown Je Suis JW ShCM
5. Lycett: Herds Hallicia at IliadThornley Felthorn Lindy Hop

 

 

Class 10 Open - 6

 

1. Edwards: Castlerose Spiritmaster JW ShCM BD & BIS
2. Stock: Ch Shemist Black Wizard
3. Goodwin: Ch Highbrook Hot Heir JW
4. Dimmock: Hillhenry Just One Look at Fernhill
5. Walker: Dippersmoor Star Gazer by Tooralie ShCM

 

 

Class 23 Open - 9 (1a)

 

1. Parkes: Ch Milesend Gold Token at Eljetia JW BB, BVB, RBIS & BVIS
2. Hateley: Ch Willowgarth Tangerine Lace at Mohnesee JW ShCM
3. Lycett: Shebaville Saucy Secret at Iliad JW
4. Thornley: Felthorn Lindy Hop
5. Moore: Ch Ch Sanscott Sweet City Woman JW

 

 

Class 11 Special Open (Sable/White) - 5 (2a)

 

1. Fransham: Jontygray Gilt Edged for Franmead
2. Manorwood Super Tedd
3. Perkins: Sheltysham May Tree at Alnmac
4.
5.

 

Class 24 Special Open (Sable/White) - 10 (3a)

 

1. Sherolie Heavenly Charm at Carolelen
2. Miles: Milesend Marthas Star
3. Withers: Standydale Luck Be A Lady
4. Rannerdale Lady Estella for Torinska
5. Peartbrook: Perle D'Or

 

 

Class 12 Special Open (Tricolour B/W) - 5

 

1. Walker: Marsula Shogun (Imp Aus) JW ShCM
2. Sendora Quickstep
3. Pepperhill In The Moment at Valjon
4. Sargent: Stanydale Puttin On The Ritz
5. Robinson & Morgan: Calambray Back Chat

Class 25 Special Open (Tricolour B/W) - 11 (4a)

 

1. Thomas: Ch Myter Eye to Eye JW
2. Gatheral: Herds Hallucination JW
3. Baker & Pettitt: Myriehewe Ellie at Lakebank ShCM
4. Morrison: Jontygray Evening Star at Ketim
5. Peerieglen Pillow Talk

 

Class 13 Special Open (Blue Merle) - 3

 

 

1. Puncknowle Star Gazer at Savataurus JW ShCM CJW15
2. Tinker Hillhenry Winter Storm over Riggsbeck JW
3. Sanscott Blue Admiral at Glenthistle
4.
5.

Class 26 Special Open (Blue Merle) - 6 (2a)

 

1. Gruszka: Samphrey Shades Of Blue ShCM
2. Hounsell: Stardust Girl at Cearthall
3. Kennedy: Lirren Blue Gamble at Donbeley
4. Hounsell: Ardlyn Lucinda Blue
5.

 



© Eastern Counties Shetland Sheepdog Club 2018